Domů » American Truck Simulator » American Truck Simulator Recenze

American Truck Simulator Recenze(5 minuty čtení)

Ještě před dekádou každý ohrnoval nos nad vším, co mělo ve svém titulu „simulátor“. Docela je chápu, povětšinou šlo o bídné manažery všeličeho, od autobusového dopravce přes vězeňského bachaře po záchodovou místu. V posledních letech se ale pojem přetransformoval žánr v něco mnohem atraktivnějšího.

Mohou za to bizarní a spíše náhodné pokusy (Goat Simulator), ale i opravdu chytře navržené a chytlavé simulátory, mezi které patří i dílo našinců – Euro Truck Simulator. Ten se dočkal velice kladného přijetí i druhého dílu, který nás před nedávnem pozval do Skandinávie.

Nový díl je venku a poslal nás, ostřílené kamioňáky, za velkou louží do Ameriky. Nebo aspoň její části – American Truck Simulator nabízí široké silnice Nevady a Kalifornie, tedy něco diametrálně odlišného, co tu máme zde v Evropě. Těšení tedy bylo, aspoň z mé strany, na místě.


Nejdůležitější informaci tedy již máte. Rozdíl v prostředí je znatelný od prvního pohledu a přináší do do hry něco svěžího vánku. V první polovině mé dvanáctihodinové virtuální služby jsem měl tendenci neustále koukat z okýnka a obdivovat krásy přírody, která je mi coby komfortně zabydleného Čecháčkovi prostě cizí.

Zatímco Kalifornie nabízí široké a vzdušné silnice, doprovázené pásem pacifického pobřeží, Nevada přivítá hráče do nekonečné a nehostinné, ovšem poklidné pouště, kde krom několika kaktusů a osamělých řidičů nebude nic rušit vaší jízdě. Idylka, kdy už jen stačí mít po boku plechovku kávy, zapnutou country muziku a doufat, že vás nedožene únava. Tohle žádná jiná hra neumí.

Pocit, že jste nejen kamioňákem, ale trošku i turistou, pak umocňují kolemjedoucí americké typy aut, jiná struktura silnic i neokoukaný chaos v amerických metropolích, jako jsou Los Angeles, Las Vegas či San Francisko. Mluvě o posledním případu, první průjezd Golden Gate Bridge je něco magického.


I zde budete opět plnit přehršel zakázek a vydělávat na své živobytí, abyste se jednou stali sami zaměstnavatelem. Cesta k ředitelskému křeslu může být zdlouhavá, ale stále zůstává, že nejzábavnější části je spíše jízda než management svých pohůnků, alespoň z mého pohledu.

Zakázek bude vždy dost, od přepravy křehkých hraček po nebezpečné chemické látky. Způsob dopravy, délka trasy a typ zboží má výrazný vliv na výslednou odměnu, pokud si však věříte, máte k dispozici volant a i něco málo naježděno, klidně sáhněte po těch nejtěžších kontraktech.

Hratelnostně se tedy American Truck Simulator od svého evropského bratříčka moc neliší, pár novinek se tu ovšem najde. Na konci každé „mise“ se dostanete k nenáviděnému parkování, nyní jej však můžete přeskočit. Přijdete ovšem o docela slušnou porci zkušeností, pokud tak učiníte, úrovní parkování jsou tři a každá vám nabídne trošku jinou porci expů. Já osobně doporučuji to alespoň zkusit.

Po technické stránce toho můžu vytknout velice málo. Hra jede svižně, s připojením volantu a pedálů nepřišel žádný problém a graficky mi přijde hra o něco hezčí, přestože je to možná změnou prostředí.


I umělá inteligence mi přijde o krapet lepší. Řidiči dodržují pravidla silničního provozu, jak by měli, tu a tam dokonce dávali přednost, přestože nemuseli. To se mimochodem v Americe údajně stává docela často, pro mě to byl příjemný objev.

Ale nemůžu chválit navěky – největším a nejbolestnějším problémem, který v druhé polovině mého utopeného času v ATS vytanul dříve, než jsme čekal, je bezesporu nedostatek dalšího obsahu. Já bych klidně hrál dál do zemdlení, není ale proč.

Prostředí je krásné, ale po šesti hodinách se může dost okoukat, obzvlášť v monotónní nevadské poušti (ačkoliv chápu, že tady není prostor cokoliv zpestřit, má-li být simulátor věrný). Trasy se mi už po několika hodinách začaly opakovat, až jsem si některé dokonce zapamatoval.

Dva státy jsou jednoduše na delší hraní bez zívnutí málo, ať už jsou jakkoliv dobře zvládnuté. V nejbližší době by se do seznamu měla přidat docela dobře znějící Arizona, co bude ale s dalšími státy, to zatím netuším.


I garáž je v tomto případě docela ochuzený. Dvě značky s několika variacemi je málo, na vozovce si budete všímat opakujících se modelů, které se začnou před očima míhat až nepřirozeně často. V pozdější fázi, když si vyděláte hromadu peněz, najednou bezcílně brázdíte silnice a nevíte, co s nimi.

Absence hlubšího obsahu sráží, bohužel, celou hratelnost docela výrazně, přestože je evidentní, že toho přibude víc v podobě stahovatelných balíčků a placených DLC. Plusový bod bychom českým vývojářům dali za podporu modifikací, které si můžete přesunout i z ETS 2, což je vítané zpestření. Veteráni zatím ale nebudou mít důvod se stěhovat do Ameriky.

American Truck Simulator je po technické stránce skvělý kousek, který s novým prostředím přináší do vašich těžkých kol nový pohon, proč si titul přinejmenším vyzkoušet. Nedostatek hlubšího obsahu ale bude brzy docela znát. Počkejte si na první balíčky a pak přihoďte klidně dva body do hodnocení.

 

Good
  • Věrné zpracování a atmosféra Nevady a Kalifornie
  • O fous lepší grafika
  • Hratelnost s několika novinkami
  • Modifikace
Bad
  • Ukrutně málo obsahu
  • V pozdější fázi stereotyp
6
Dá se
Lukáš Majer
Written by
Občas hraju, občas sportuju, většinou sním.

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.