Domů » Poslední

Poslední(4 minuty čtení)

Tohle už není hra, ale boj o přežití...

Reality show a konec světa. To jsou klíčová slova, která dost napovídají, okolo čeho se příběh točí. Tuhle románovou sci-fi (ačkoli pro mě to byl spíše dobrodružný thriller) v „survival“ stylu napsala Alexandra Oliva. U nás vyšel titul v Knižním klubu v roce 2017.

Už samotná anotace je vcelku lákavá a slibuje nám napínavý děj, kdy hlavní hrdinka není schopná posoudit, co je ještě součást hry a co je výsledek děsivé katastrofy, o které nemá ani ponětí.

Mae, přezdívaná Zoo se rozhodne, že se zúčastní nové reality show, která je příznačně nazvaná „Ve tmě“. Soutěžících je dvanáct a výhra je více, než lákavá, a sice milion dolarů. Abyste mohli vyhrát a přežít, musíte ovládat zálesácké dovednosti, intriky a politikaření. Motiv každého soutěžícího je pochopitelně jiný. Někdo chce milion, jiný si chce dokázat, že na to má, což je případ hlavní hrdinky Zoo. Aby byla show pro diváky přehlednější, má každý hrdina svou přezdívku. Tým reality show své soutěžící vybral na základě demografických archetypů a protože celá tahle show má pobavit a přitáhnout diváky, účastníky podněcují ke konfliktům a dostávají je do vyhrocených situací, kdy jednají emocionálně. A všechny tyto záběry, jak tak bývá, stříhají a skládají do celku přesně tak, jak se jim hodí. Hlavně aby byla show přitažlivá a plná dramat.

Zatímco soutěžící soupeří o výhru, venku se děje něco, s čím rozhodně nikdo nepočítal. A to je smrtící epidemie zmutované eboly, která zachvátí velkou část celého světa i televizní štáb (zahyne zhruba 97% populace). Soutěžící tedy zůstávají na pospas divočině, odříznutí od jakýchkoli informací. Během cesty k cíli se soutěžící rozdělí a je otázkou času, než si uvědomí, že tohle už není hra, ale skutečný boj o přežití.

Hlavní hrdinka Mae, které všichni díky jejímu zaměstnání (pracuje se zvířaty) říkají Zoo je optimistická, milá a přátelská osoba. Tedy byla. Teď je spíš dost unavená, hubená a také dosti zahořklá. Aby se dostala do finále, musí následovat vodítka a dostat se domů. Když však na své cestě potkává zkázu v podobě vyrabovaných obchodů, převrácených aut a mrtvol, bere to pouze jako součást hry v podobě drahých kulis a velmi přesvědčivě vypadajících figurín.

A jak tuhle knížku vnímám já? Nemůžu si pomoct, ale pokaždé když se objeví survival příběh, vzpomenu si na Hunger Games. A zrovna v tomto příběhu pár podobností přece jen je. To ale není kritika, autorka nekopíruje, spíše konstatuji. Celý příběh je psán ve dvou časových linkách. V jedné je Zoo, která se prodírá sama divočinou a ve druhé autorka popisuje průběh hry, kdy věci a vlastně i lidé byli ještě tak nějak v pořádku. A obě linky jsou čtivé a pravděpodobně vás budou bavit. A úplně nejvíce vás možná budou bavit pasáže, kdy autorka celkem podrobně popisuje, co obnáší přežití v divočině. Co mě trochu mrzí je rozdělení soutěžících, kteří se tak nějak ztratí z dohledu. Nevím, jak moc je to tím, že to na autorku bylo příliš velké sousto, přece jen udržovat dialog, který bude mít jiskru a budovat vztahy mezi tolika postavami, není úplně jednoduché, nebo to byl záměr. Proto knihu hodnotím spíše jako odpočinkovou záležitost, u které se určitě nebudete nudit. Navíc, občas je fajn, přečíst si něco méně náročného.

Alexandra Oliva vyrůstala v malém městečku v Adirondackém pohoří v severovýchodní části státu New York. Absolvovala bakalářské studium historie na Yale University a magisterské studium tvůrčího psaní na newyorské The New School. Kniha Poslední je její prvotinou a dokonce během svého studia absolvovala dvoutýdenní kurz Boulder Outdoor Survival School, prestižní školy výcviku pro přežití.  

Alexandra Oliva, Poslední
Vydal: Knižní klub / 2017, Překlad: Lenka Faltejsková, Formát: 304 stran

Have your say!

0 0

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.