Domů » Onward

Onward(7 minuty čtení)

Dnes vám povím o tom, proč se Dante Buckley 29. srpna 2016 štěstím rozplakal. Ten den nemohl uvěřit tomu, že skoro sám dokázal vyvinout a umístit na Steam svoji hru. Uplynuly pomalu tři roky a Onward je stále jedna z nejlepších her pro VR.

Onward je sice stále v předběžném přístupu, avšak prochází neustálým vylepšováním, které přináší mnohem menší porci chyb, než na kolik jich můžete narazit v mnoha už hotových hrách.

Tato taktická multiplayerová střílečka vám poskytne jeden z nejlepších simulací boje se střelnou zbraní jaké, můžete zažít. Taktéž patří mezi první VR hry s esportovou ligou. Pokud budete opravdu dobří, může pro vás tato hra znamenat více, než dobré odreagování. Nerad předbíhám, ale za 22,99 eura (593 Kč) bych ji doporučil i místo simulátorů střelnice, i když jsou většinou přibližně na polovině této ceny, ne-li levnější.

Před zapnutím jakékoli hry je zde projetí tutoriálu skoro nutností. Poté to chce ještě navštívit střelnici a ohmatat si všechny zbraně. Bez vědomosti, jak se zbraň nabijí a kde má zásobník, jste naprosto ztraceni. Pamatovat si, že například lehký kulomet není na začátku hry jako jediná zbraň ve hře nabitá, vám určitě zachrání život. Navíc si zde nejlépe zkusíte, jaké nastavení ovládání vám nejvíce vyhovuje.

Pohyb
V tomto případě se jedná opravdu o reálný pohyb. Na pravém ovladači se přesunujete dopředu, dozadu, či do stran. Slovy velitele roty z bootcampu. Když řeknu: „Lehnout!“ Lehneš, nebo umřeš! Když řeknu: „Dřepnout!“ Dřepneš, nebo umřeš! Pokud jde o příkaz: „Nepřítel v našich zádech!“ Otočíš se, začneš po něm ihned střílet a budeš doufat, že se neuškrtíš z toho otáčení na kabelu od VR headsetu. Hra má sice otáčení na joysticku levého ovladače, ale pokud se můžete otočit ve skutečnosti, udělejte to. Pokud ne, máte na výběr z nastavitelného skokového nebo pozvolného otáčení.

Další možnosti nastavení máte: Určení dominantní ruky, umístění místa sekundární zbraně (mít pistoli u pasu nebo na hrudi, nemluvě o tom, kterou stranu pasu jste měli na mysli). Nesmíme zapomenout na určení pozice vysílačky (na levém nebo pravém rameni) a vaši výšku (od 152 do 193 cm). Pokud jste nižší, budete mít problém dosáhnou na zem. Dlouháni mohou mít menší nepřesnost s umístěním výstroje, není to však nic, co by bránilo ve hře. Nastavení dominantního oka určí, jestli bude promítán na vaši plochu obraz z pravého nebo levého displeje. V neposlední řadě máte na výběr buď z modelu rukou nebo ovladačů. Tím to ale zdaleka nekončí.

Ovládání zbraní
Pro přesnou střelbu je nejlepší je držet zbraň oběma rukama. Je tu tedy otázka, zda má úchop druhou rukou přijít po stisknutí tlačítka nebo při pouhém přiblížení ruky. Držení oběma rukama u dlouhých zbraní bývá složité a tak vyvstává možnost použití gun stocku. Do odkazu jsem umístil značku ProTubeVR, ve videu je značka Mamut, ale viděl jsem i podomácku vyrobené konstrukce z plastových vodovodních trubek.

Jedná se o tyčovou konstrukci, do které se upevní pohybové ovladače. Nejenže se zbraň ve hře lépe drží, pomáhá to i k lepšímu vidění skrz optiky. V Onwardu se optika chová tak, jak by měla v reálu. Je to prostě trubka s přibližovacími sklíčky a když jí držíte šikmo, na druhý konec sotva dohlédnete. To ovšem dobře vyřešil poslední velký update 1.6, který přidal do hry virtuální gun stock. Při zvednutí zbraně do přibližné polohy se zbraň automaticky srovná s vaším okem a tím odpadá problém hledání rovné spojnice držení mezi pohybovými ovladači. Neopomněli ani na nastavení běhu (single click, double click nebo potřeba zmáčknutí páčky až do úplného kraje), potřebu aktivace ostří nože a injekční stříkačky na tlačítku a nastavení možnosti úchytového tlačítka (malé objekty lze zvedat trigrem, který můžete po celou dobu držet, nebo na předmět jen kliknout).

Tak a teď co vám hra doopravdy přináší. Proti botům, kteří se mohou chovat od naprosté kopie stormtrooprů až po velice dobře vycvičenou armádní jednotku, jsou ve hře módy Hunt a Evac. Oba máte možnost hrát sami nebo v pětičlenném týmu. Hunt mód je na bázi „najdi a zabij všechny boty“. V módu Evac se jedná o nutnost dostavení se na místo, odkud vás vyzvedne vrtulník. Respawnování botů v tomto módu nikdy neskončí, dokud neodletíte pryč. Hlavním jádrem Onwardu je ovšem boj mezi jednotkami Volk a Marcos. Rozdíl mezi nimi je ve zbraních, ale hlavně v tom, že Volk brání a Marcos utočí. Pětičlenné teamy se střídají v sedmi, maximálně šestiminutových kolech v jejich ovládání. Cílem je malý radar, o jehož umístění vědí obě skupiny už od začátku. Neví se jen kde a odkud Marcos zaútočí. Zneškodnění cíle znamená přiblížit se k radaru a zadat do svého tabletu kód, který vám spoluhráč buď nadiktuje nebo si ho zapamatujete z tabletu předtím, než přepnete do fáze zneškodňování. Za vystřílení nepřátelského týmu je jeden bod, za zneškodnění body dva.

Nevolnost z hraní
Ta by vás neměla potkat, aspoň tedy do té doby, než vám fps vydrží na správné hladině. Velké mapy či mnoho kouřových granátů na jednom místě může dát vaší sestavě dost zabrat, a tím pádem i vašemu žaludku. Musím také přiznat, že pozvolné otáčení na joysticku dělá menší problémy pochopit mozku, co se vlastně děje.

Bojové simulace můžete prožít díky Oculus Rift S, Oculus Rift, Oculus Quest, HTC Vive, Windows Mixed Reality nebo Valve Index.

Ovládání vsedě není moc dobrý nápad, ale já jinou možnost hold nemám. Je to přeci jen armádní simulátor, takže čím víc výhody pohybu použijete, tím líp pro vás. Upadnutí věci z ruky znamená smrt. Čas na přehození výšky pomocí Open VR Advanced Seattings, stejně jako na prosbu o podání spadlé věci uprostřed bitvy nemáte. Možnost opření loktů o kolena při míření dává jistou výhodu, ovšem absence možnosti okamžitého přesunu na jinou pozici a krytí se za překážkou tak, abyste přes ní nevyčuhovali, je dosti mrzutá. I tak to však lze nějakým způsobem hrát. Pokud budete hrát proti profesionálním esportovým hráčům, je naprosto jedno, jestli sedíte na vozíku, obezřetně vyhlížíte jejich příchod, nebo se modlíte v rohu místnosti. Do pár sekund jste mrtví ať chcete, nebo ne.

Jestli budete ve střelbě opravdu špatní, třeba se vám bude alespoň dařit lítání s dronem a nahlašování pohybu nepřátel. V Onwardu si každý najde to svoje. Hra je dostupná zde.

Have your say!

0 0

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na

Lost Password

Please enter your username or email address. You will receive a link to create a new password via email.